Interviews (so far!)

Click here for project FAQ

By person

By band

  • 20/20 (Ron Flynt)
  • The Andersons! (Derrick Anderson, Robbie Rist)
  • The Archies (Ron Dante)
  • Argent (Rod Argent)
  • Baby Lemonade (Jim Laspesa, Mike Randle, Rusty Squeezebox)
  • Badfinger (Joey Molland)
  • The Balancing Act (Willie Aron)
  • Ballzy Tomorrow (Robbie Rist)
  • The Bangles (Derrick Anderson, Debbi Peterson, Vicki Peterson)
  • Barnes & Barnes (Bill Mumy)
  • The Barracudas (Robin Wills, Chris Wilson)
  • The Baseball Project (Mike Mills)
  • The Bayonets (Brian Ray)
  • The Beach Boys/Brian Wilson Band (Tony Asher, Scott Bennett, Jeffrey Foskett, Probyn Gregory)
  • The Beat (Paul Collins)
  • Big Big Train (Dave Gregory)
  • Big Hello (Brad Elvis)
  • Big Star / Big Star’s Third (Mitch Easter, Mike Mills, Jody Stephens, Ken Stringfellow)
  • Blondie (Clem Burke)
  • Blue Ash (Frank Secich)
  • Blue Cartoon (Lee Elliott, Dave Loren)
  • Bob Cowsill Band (Jim Laspesa)
  • The Buckinghams (Carl Giammarese)
  • Burning Sensations (Morley Bartnoff)
  • Cheap Trick (Bun E. Carlos)
  • Choo Choo Train (Ric Menck)
  • The Click Five (Joseph Guese, Ethan Mentzer, Ben Romans)
  • Continental Drifters (Peter Holsapple, Vicki Peterson)
  • Cosmo Topper (Morley Bartnoff)
  • Cotton Mather (Robert Harrison)
  • The Cuff Links (Ron Dante)
  • The Davenports (Scott Klass)
  • Dave Davies band (Derrick Anderson, David Jenkins, Jim Laspesa)
  • The dB’s (Peter Holsapple)
  • Deadbeat Poets (Frank Secich)
  • Dirty Diamond (Fernando Perdomo)
  • Double Naught Spies (Rick Hromadka)
  • Dramarama (Morley Bartnoff, Chris Carter)
  • Dreaming in Stereo (Fernando Perdomo)
  • The Dwight Twilley Band (Dwight Twilley)
  • Ednaswap (Rusty Anderson)
  • Eels (Probyn Gregory)
  • The Elvis Brothers (Brad Elvis)
  • Elvyn (Joel Beerman, Ryan Beerman, Jeremy Knibbs)
  • The Empty Hearts (Clem Burke)
  • Enuff Z’Nuff (Chip Z’Nuff)
  • The Everly Set (Sean Altman)
  • The Explorers Club (Wyatt Funderburk)
  • Falling Wallendas (Scott Bennett)
  • Fastball (Miles Zuniga)
  • Figures on a Beach (Anthony Kaczynski)
  • Fireking (Anthony Kaczynski)
  • Flamin’ Groovies (Cyril Jordan, Chris Wilson)
  • The Flashcubes (Tommy Allen, Paul Armstrong, Gary Frenay)
  • The Floor Models (Steve Simels)
  • Fountains of Wayne (Chris Collingwood, Jody Porter, Adam Schlesinger)
  • A Fragile Tomorrow (Brendan, Dominic, and Sean Kelly)
  • Future Clouds and Radar (Robert Harrison)
  • Gigolo Aunts (David Gibbs, Stephen Hurley)
  • The Gravelberrys (Paul Myers)
  • The Grays (Jason Falkner)
  • Green Jello (Jim Laspesa)
  • The Grip Weeds (Kristin Pinell Reil, Kurt Reil, Rick Reil)
  • The Handcuffs (Brad Elvis)
  • The Hudson Brothers (Mark Hudson)
  • Imperial Drag (Roger Joseph Manning, Jr.)
  • International Swingers (Clem Burke)
  • Jellyfish (Jason Falkner, Roger Joseph Manning, Jr.)
  • The Jets (Mike Isenberg)
  • Jewmongous (Sean Altman)
  • John Powhida International Airport (John Powhida)
  • Kaliyo (Andrea Perry)
  • The Kennedys (Maura Kennedy, Pete Kennedy)
  • Klaatu (Terry Draper, John Woloschuk)
  • The Knack (Berton Averre, Prescott Niles)
  • Kurt Baker Band/Combo (Kurt Baker)
  • L.E.O. (Bleu)
  • The Leopards (Ross Inden, Dennis Pash)
  • Let’s Active (Mitch Easter)
  • Linus of Hollywood (Linus Dotson)
  • Lisa Mychols 3 (Lisa Mychols)
  • The Major Labels (Bleu, Ducky Carlisle)
  • Maple Mars (Rick Hromadka)
  • Martin Luther Lennon (Anthony Douglas Perkins)
  • The Masticators (Lisa Mychols)
  • Material Issue (Ted Ansani, Mike Zelenko)
  • The Merry-Go-Round (Emitt Rhodes)
  • The Merrymakers (David Myhr)
  • Ming Tea (Matthew Sweat)
  • The Moog Cookbook (Roger Joseph Manning, Jr.)
  • The Motion (David Jenkins)
  • The Muffs (Ronnie Barnett, Jim Laspesa, Kim Shattuck)
  • Mystery Pop (Willie Aron)
  • Nazz (Todd Rundgren)
  • The Nerves (Peter Case, Paul Collins)
  • The New Mendicants (Norman Blake)
  • The New Pornographers (Joseph Seiders)
  • The Nines (Steve Eggers)
  • Nushu (Lisa Mychols)
  • Off Broadway (Cliff Johnson)
  • The Paley Brothers (Andy Paley, Jonathan Paley)
  • The Pandoras (Kim Shattuck)
  • The Paul and John (Paul Myers)
  • Paul McCartney’s band (Brian Ray)
  • The Pengwins (Lannie Flowers, Wade Johnson, Alan Petsche, Delbert Raines, Danny Wilkerson)
  • Pezband (Mimi Betinis, Cliff Johnson)
  • The Pills (Corin Ashley)
  • The Plimsouls (Clem Burke, Peter Case)
  • Pop 4 (Andrea Perry)
  • Popdudes (John Borack)
  • The Posies (Ken Stringfellow)
  • Powder (Alec Palao)
  • Pugwash (Thomas Walsh)
  • The Pursuit of Happiness (Moe Berg)
  • The Quick (Danny Benair)
  • Raspberries (Scott McCarl)
  • Ray Paul & RPM (Ray Paul)
  • The Records (John Wicks)
  • The Red Button (Seth Swirsky)
  • Reggie Knighton Band (Brian Ray)
  • REM (Mike Mills)
  • Rockapella (Sean Altman)
  • The Romantics (Brad Elvis)
  • The Rooks (Kristin Pinell Reil)
  • Rooney (Taylor Locke)
  • The Rubinoos (Jon Rubin)
  • Ruby Free (Rick Hromadka)
  • The Rudds (John Powhida)
  • Rusty Anderson Afternoon (Rusty Anderson)
  • Screams (Brad Elvis)
  • Secret Powers (Ryan Maynes)
  • Second Saturday (Wyatt Funderburk)
  • Shoes (Gary Klebe, Jeff Murphy, John Murphy)
  • The Skies Of America (Rob Bonfiglio)
  • Sloan (Jay Ferguson, Chris Murphy)
  • Smash (Tony Valenziano)
  • The Smithereens (Jim Babjak, Dennis Diken)Sneetches (Alec Palao)
  • sparkle*jets U.K. (Michael Simmons)
  • Sparks (Earle Mankey)
  • The Stand (Tony Valenziano)
  • Stew & The Negro Problem (Morley Bartnoff, Probyn Gregory)
  • The Stingrays (John Ferriter)
  • Stiv Bators Band (Frank Secich)
  • The Super Fuzz (Fernando Perdomo)
  • Susanna Hoffs band (Jim Laspesa)
  • Taylor Locke and the Roughs (Taylor Locke, Chris Price)
  • The Tearaways (John Ferriter)
  • Teenage Fanclub (Norman Blake)
  • Teenage Head (Dave Rave)
  • The Thorns (Matthew Sweet)
  • Those Pretty Wrongs (Jody Stephens)
  • The Three O’Clock (Danny Benair, Jason Falkner)
  • Tin Spirits (Dave Gregory)
  • Tinted Windows (Bun E. Carlos, Adam Schlesinger)
  • Transcendence (Fernando Perdomo)
  • Translator (Steve Barton)
  • TV Eyes (Jason Falkner, Roger Joseph Manning, Jr.)
  • The Ultra Suede (Tony Valenziano)
  • Utopia (Todd Rundgren)
  • Velvet Crush (Ric Menck)
  • Wanderlust (Rob Bonfiglio)
  • Wild Honey Orchestra (Willie Aron, David Jenkins)
  • The Wind (Lane Steinberg)
  • Wondermints (Probyn Gregory)
  • XTC (Dave Gregory)
  • Yorktown Lads (Michael Simmons)
  • The Zombies (Rod Argent, Colin Blunstone, Chris White)